Italové ve Veselíčku

 Možná i Vás zaujme informace o tom, že v době první světové války byli ve Veselíčku Italové. Toto je mailová krespondence s paní Táňou Václavíkovou:

Dobrý den,

dovoluji si vás oslovit jménem Vojenského historického muzea v Roveretu v italském Trentinu (Museo Storico Italiano della Guerra). V současnosti pracujeme na publikaci, která se zabývá jednou z dalších bolestivých etap války: po vypuknutí války mezi Itálií a Rakousko-Uherskem bylo v květnu 1915 deportováno více než 70 tis. obyvatel Trentina, které tehdy protínala fronta, do vnitrozemí říše, a to převážně do Čech a na Moravu a byli rozmístěni po malých skupinkách do více než 1500 obcí, kde zůstali po celou dobu války.

Ve Veselíčku bylo umístěno 75 uprchlíků z italského města Roncegno Terme. Rádi bychom získali dokumentaci týkající se tohoto tématu (pro účely publikace se v současné době soustředíme zejména na dobové fotografie) a to je také důvodem, proč se na vás obracím. Máte o tomto tématu ve vaší obci nějaké informace? Předem vám děkuji za odpověď.

Se srdečnými pozdravy,
Dott.ssa Táňa Václavíková

Dobrý den,

Obecní kronika byla u nás vedená až od roku 1938 a tak v ní o Italech nic není. Pohledal jsem tedy ve školních kronikách a tam je záznam, který Vás bude zajímat:

"Výnosem c. k. okr. hejtmanství ze dne 26. dubna 1916, čís. 11.269 ustanovena slečna Agnes Freiner pro italské děti učitelkou při zdejší škole, které vyučovány byly od 9. května 1916 v místnostech IV. třídy až do konce šk. roku."

Pokud něco dalšího zjistíte o Italech ve Veselíčku, tak budu rád pokud byste mi to mohla sdělit.

Zdraví
Petr Fořt 

Vážený pane Fořte,

děkuji Vám za odpověď a za zajímavé informace. Máme k dispozici rozsáhlý seznam vypracovaný na základě údajů od farářů, kteří se svou komunitou odešli a byli důležitým článkem nejen díky duchovní službě, ale fungovali hlavně jako prostředníci a zajišťovali konkrétní materiální pomoc. V tomto seznamu máme každou obec (s jejím původním německým názvem) pod diecézí a okresním hejtmanstvím spolu s počtem a původem uprchlíků, kteří zde byli umístěni (a kde dohledáno, máme také datum příjezdu). V případě vaší obce je uveden německý název "Weseličko", diecéze České Budějovice a správní obvod Milevsko. Nemáme samozřejmě žádnou jistotu o přesnosti těchto údajů, je také možné, že se v obci zdrželi jen krátce a potom byli přemístěni jinam, což se stávalo často.

S přáním hezkého dne,

Táňa Václavíková

 


Oblíbené odkazy