VANÁK

Tak se nás, letos někdy v polovině října, sešlo v klubu několik pamětníků a zavzpomínali jsme na mládí ve Veselíčku a Bilině.  A ani nevím už, kdo nadhodil téma „farář Vanák“.

Farář Jan Vanák (narozený 8. 9. 1889 v Majcichove na Slovensku) přišel do Veselíčka 1. 5. 1955 se svojí kuchařkou Alžbětou Hubinskou. Všichni věděli, a farář se s tím ani moc neskrýval, že Hubinská nebyla jen kuchařka. Drama nastalo na podzim 1955. To si farář přivedl novou „kuchařku“, Annu Weissovou, a Hubinskou vyhodil. Ta si to nenechala jen tak líbit a z fary odvezla řadu věcí: zařízení kuchyně, ložnice, pračku, záclony, ručníky, spodní prádlo faráře aj. Farář začal posílat žaloby na okresní prokuraturu a vztah bývalé kuchařky s farářem se dramatizoval. To už o tom věděli na základě žalob Vanáka nejen na Okresní prokuratuře v Milevsku, ale lidé v širokém okolí. Vanák doložil žaloby mimo jiné i dopisem od syna Alžběty Hubinské Kolomanem Hubinským. Ten faráři napsal:

Matka nam posíla stále telegramy že ju byjete aby som prišiel tam a vy ste mi poslal kartu, že není potrebne aby som chodil tam že si to neželáte jestli je to pravda že matku byjete ja určite dojdem tam ja sa Vás pítať nebudem či si to prajete alebo nie jestly zistim že ste matke ublížil tak Vám to oplatim aj s urokama a to si neprajte nedá Vás dohromady ani arcibiskup Vy zloduch jeden. Dajte jej podobrotky jej věci lebo keď sa budete dlho s tym tahať tak to bude mať ďalekosahle nasledky. som nuteny sa ujať sam věci matka píše, že ju letákami roznášáte po celej dedine. Šak až tam prideme pojdete do kriminálu, lebo už mate toho moc za sebu. 13 dojde Marča? a tak tam dojdeme spolu a dáme  Vás kam už dávno patrítě. Hubinský

            Hubinský se svojí manželkou do Veselíčka skutečně přijel a jeho setkání s farářem nedopadlo dobře. Farář pak chodil po Veslíčku a dokonce po Milevsku s tváří, na které mu zasychala krev. Podle lékařského vysvědčení šlo jen o modřiny, největší na levém oku, a drobné oděrky. My pamětníci jsme si vzpomněli i na to, že farář vyvěsil za okno fary dopis, ve kterém líčil, jak ho Hubinský zmlátil. Pod dopisem byl vystavený kolárek umazaný od krve. Většina veseláků byla přesvědčena, že farář zabil králíka, aby měl dost krve na umazání kolárku. Očitý svědek a pamětník mi ale tvrdí, že měl farář nad okem tržnou ránu, a že z něj skutečně crčela krev. Vzpomněli jsme si i na to, že na štít fary v té době napsal někdo obrovským písmem „Bar u černého lháře“. Není snad ani třeba zdůrazňovat, že věřící faráře „neuznávali“. Farář předal na prokuraturu i lístek, který našel někde pod dveřmi na faře:

            Ty opice ošklivá šeredná. Ty už si kostel dole s ostudila, tak už zase chodíš dělat ostudu kostelu na horu? Lidé před tebou dole utíkali, tak musíš chodit nahoru. Koukej ať si z Veselíčka pryč než Ti tady namlátíme držku a ten Tvůj ošklivý rypák! Ty ostudnice Ty faráři tady děláš ostudu celému kostelu. Hleď zmiznout. Ty si taková špína celou faru si nám pošpinila i kostel lidé Tě vyženou z Veselíčka. Farář psal aby lidé přišly na faru. Nač, podívat se na Tebe? Na takovou opici škaredou?? – psáno ručně tiskacím písmem s pochybnou mluvnicí.

            Ze spisů uložených v archivu je zřejmé, že Vanák byl pěkný „gaspič“. Seznam jeho trestných činů, za které byl odsouzen, zahrnuje 23 položek. Většinou šlo o pomluvy, výhrůžky, urážky, krádeže, loupeže a podvody. Poslední trest byl zapsán 5. 10. 1954 v Horšovském Týně. Jeho žádost o výmaz trestů byla zamítnuta. Názor okresního prokurátora na Vanáka byl, že Vanák provádí nejúčinnější proticírkevní a protináboženskou agitaci.

            Vanák zemřel ve Veselíčku 29. 9. 1957 a je pohřben na našem hřbitově v neoznačeném hrobě.

 11. 2018 P. Fořt

ZPĚT!


Oblíbené odkazy